Skrzynka Zaufania

PROCEDURA FUNKCJONOWANIA SKRZYNKI ZAUFANIA

DLA RODZICÓW I UCZNIÓW

Reagując na potrzeby uczniów naszej szkoły i ich rodziców, uruchamiamy Skrzynkę Zaufania.

Procedura funkcjonowania Skrzynki Zaufania pozwoli zapewnić dyskrecję w sprawach osobistych oraz umożliwi przedyskutowanie uczniowskich problemów i propozycji z dyrekcją i pracownikami szkoły.

1. Osobą odpowiedzialną za funkcjonowanie skrzynki będzie pedagog szkolny, który oceni wagę i rodzaj informacji, a następnie skontaktuje się ze specjalistami lub właściwymi instytucjami. W porozumieniu z dyrekcją szkoły będą zaplanowanie i podjęte odpowiednie działania w celu rozwiązania problemu.

2. Do skrzynki zaufania uczniowie i rodzice mogą wrzucać:

• listy dotyczące wszystkiego tego, czego nie lubią, czego się obawiają, co ich niepokoi, co chcieliby zmienić, co ich denerwuje, o czym boją się powiedzieć wprost,

• pomysły, propozycje i sugestie dotyczące życia szkoły i działalności szkolnych organizacji,

• podziękowania i inne ciepłe słowa dla członków społeczności szkolnej.

1. Dzięki skrzynce uczniowie będą mogli podzielić się informacjami o problemach naszej szkoły, swojej klasy czy też swoich rówieśników, o których dorośli nie mają wiedzy.

2. W ten sposób uczniowie i ich rodzice będą mieli możliwość zasygnalizowania i udzielenia pomocy osobom, które być może doznają krzywdy, a nie potrafią lub nie wiedzą, do kogo zwrócić się o pomoc.

3. Dzięki listom i sygnałom wrzucanym do skrzynki możliwe będzie reagowanie przez dorosłe i kompetentne osoby w sytuacjach kryzysowych, w celu zapewnienia uczniom niezbędnej pomocy i wsparcia.

4. Funkcjonowanie skrzynki zakłada współpracę specjalistów i nauczycieli oraz współpracę nauczycieli z uczniami i rodzicami.

5. Dzięki skrzynce uczniowie i rodzice będą mogli otrzymać pomoc dyrektora szkoły, pedagoga, psychologa, wychowawców i nauczycieli, w zależności od rodzaju zgłoszonej sprawy.

6. Szkolna Skrzynka Zaufania ma za zadanie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród wszystkich członków społeczności szkolnej oraz pozytywnie wpłynąć na atmosferę panującą w szkolę, by służyła ona nauce i prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

ZASADY KORZYSTANIA ZE SKRZYNKI ZAUFANIA

Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo w naszej szkole!

Szanowni Rodzice,

jeżeli jesteście w posiadaniu informacji, które są związane z bezpieczeństwem Państwa dzieci (uczniów naszej szkoły) lub macie jakieś obawy, prosimy o informację.

Drodzy Uczniowie, piszcie:

• jeżeli obawiacie się konkretnych zdarzeń lub uczniów,

• jeżeli któremuś z Waszych kolegów lub koleżanek dzieje się krzywda,

• jeżeli byliście świadkami czynów niezgodnych z prawem a obawiacie się poinformować o tym osobiście,

• jeżeli macie problem, który można rozwiązać bez Waszego udziału,

• w każdym innym przypadku, kiedy czujecie, że powinniście zareagować
    lub potrzebujecie pomocy.

Pamiętaj!

1. Pisz czytelnie i podpisuj swój list - przynajmniej imię i klasa (to ułatwi nam sformułowanie porady bądź rozwiązanie problemu).

2. Każde zgłoszenie jest objęte dyskrecją.

3. W liście nie używaj brzydkich słów, nie obrażaj innych.

4. Nie traktuj korespondencji jako żartu lub formy obmowy kogoś.

5. Nikt nie będzie Cię oceniać. Jesteś ważna/y niezależnie od tego, w jakiej sprawie napiszesz.

6. Pomoc, jaką zorganizujemy, zależy od rodzaju zgłoszonej sprawy. Może być to m. in.:

• indywidualna rozmowa ze specjalistą, np. pedagogiem, psychologiem,

• współpraca dyrekcji, nauczycieli (m. in. wychowawców, opiekunów organizacji szkolnych), rodziców i uczniów w celu rozwiązania danego problemu,

• mediacje (w tym rówieśnicze).

1. Nie ma problemów ważnych i nieważnych – możesz pisać w każdej sprawie, która jest dla Ciebie trudna.

Pedagog szkolny Milena Leszczyńska