Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka

Dnia 20 listopada 2023 roku uczniowie oraz kadra pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Rzęczkowie oraz filii w Siemoniu uroczyście obchodzili Dzień Praw Dziecka. To ważne święto, ustanowione przez ONZ w 1959 roku, ma na celu podkreślenie konieczności ochrony praw najmłodszych.

W szkole panowała radosna atmosfera, a korytarze zdobiły prace plastyczne uczniów, nawiązujące do tematyki związanej z prawami dziecka. W klasach odbywały się różnorodne zajęcia, mające na celu edukację i podniesienie świadomości uczniów na temat ich praw. Na lekcjach przedstawiono dzieciom Karty Praw Dziecka oraz omówiono ich znaczenie i istotę.

W trakcie uroczystości zorganizowano również apel, podczas którego uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje zdolności artystyczne i aktorskie. Przygotowano scenki, wiersze oraz piosenki związane z tematyką praw dziecka. Wszystko to miało na celu nie tylko dostarczenie rozrywki, ale również przekazanie ważnych informacji.

W Siemoniu, w filii szkoły, obchody Dnia Praw Dziecka miały charakter bardziej kameralny, jednak równie ważny. Uczniowie wraz z nauczycielami brali udział w warsztatach, gdzie mogli wyrazić swoje zdanie na temat tego, co oznacza dla nich posiadanie praw. Przeprowadzono również rozmowy na temat odpowiedzialności dorosłych za przestrzeganie i respektowanie praw dzieci.

Podczas przerw uczniowie mieli okazję korzystać z różnorodnych atrakcji przygotowanych specjalnie na ten dzień. Dodatkowo, w klasach prowadzono dyskusje na temat tego, jak dzieci samodzielnie mogą przyczynić się do promocji i ochrony swoich praw.

Warto podkreślić, że obchody Dnia Praw Dziecka nie tylko dostarczyły uczniom wiedzy na temat ich praw, ale również integrowały społeczność szkolną. Wydarzenia te miały na celu kształtowanie postaw szacunku i zrozumienia dla drugiego człowieka, co stanowi istotny element wychowania dzieci i młodzieży.

Obchody Dnia Praw Dziecka w Szkole Podstawowej w Rzęczkowie i filii w Siemoniu z pewnością pozostaną w pamięci uczniów jako dzień, w którym wspólnie uczono się o ważności szanowania i przestrzegania praw każdego dziecka.