Ochrona rzek w Polsce - nasze zaangażowanie zostało docenione

Szkoła Podstawowa w Rzęczkowie, pod czujnym okiem pedagoga szkolnego, włączyła się w doniosłą akcję "Chroń polskie rzeki". Wspierając tę inicjatywę, nie tylko ratujemy bezcenne ekosystemy, lecz także chronimy ludzi przed skutkami degradacji rzek, takimi jak susze czy powodzie. Razem, jako społeczność, możemy wprowadzić realne zmiany i zabezpieczyć się przed powtórzeniem katastrof, podobnych do tej, która dotknęła Odrę w 2022 roku.

Naturalna rzeka stanowi nie tylko piękno przyrody, ale także istotny element funkcjonowania ekosystemów. Jest jak samooczyszczający system, gotowy do reakcji w przypadku zagrożenia. Niestety, większość rzek w Polsce obecnie uległa przekształceniom i znacznie ucierpiała z powodu zanieczyszczeń. Według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z 2020 r. w złym stanie ekologicznym jest aż 98,9 proc. polskich rzek! Edukacja i aktywne działanie to klucz do zmiany tej niepokojącej tendencji!